Maradékból lakomát! - Száraz kenyérbõl "kenyérkoch" - Fázisfotókkal
sponsored links
Tisztában vagyok vele, hogy az interneten ezer meg ezer dolgot lehet találni a maradék kenyér felhasználását illetõen. Nekem azonban különleges igényeim voltak, ugyanis saját sütésû, teljes kiõrlésû kenyerünk volt itthon szikkadt állapotban, ámde annál nagyobb mennyiségben, ennek ellenére valami édességet szerettem volna készíteni belõle. És ha én egyszer valamit a fejembe veszek...
Egy szó mint száz, szerintem finom lett, és azt gondolom, hogy gyakorlatilag bármilyen kenyér- illetve kalácsmaradékból elkészíthetõ (kivéve persze az olívás, paradicsomos, erõsen magvas, hagymás és egyéb"extra" ízesítésû kenyérkéket).
A kiindulási alapot a rizskoch receptje adta, csak picit változtattam rajta, sõt ha azt vesszük, ezt így egyszerûbb is elkészíteni, mert nem kell elõre rizst fõzni. :)
Mi vanília sodóval ettük, mert gyümölcs is volt benne, de ez nem kötelezõ, "üresen" lekvárral is finom, pont, mint a rizskoch.
De kezdem az elején:
Hozzávalók:
- nettó kb 25 dkg szikkadt kenyér (ez azt jelenti, hogy héj nélkül ennyi, a héját ugyanis nem tettem bele, abból lesz majd zsemlemorzsa)
- 3 tojás
- 12 dkg cukor
- kb 2-2,5 dl fõzõtejszín
- gyümölcsök vagy pl. mazsola ízlés szerint (az én ízlésem pl. azt diktálta, hogy ne dobáljam ki a gyermekem által összerágott, majd otthagyott almákat, így mentettem a menthetõt, de némi málna is helyet kapott a masszában)
- 1 cs. vaníliás cukor
- a sütõforma kikenéséhez vaj és zsemlemorzsa
Elkészítés:
Tehát, ahogyan azt már említettem, levágtam a kenyér héját.
Jó, belátom, hogy ez még eddig nem túl izgalmas :) |
A tojásokat szétválasztottam és a sárgáját kikevertem a cukorral addig, amíg a massza ki nem világosodott. Az enyém mondjuk nem lett annyira halvány sárga, mert nádcukrot használtam, gondoltam, a rusztikus teljes kiõrlésû kenyérhez az jobban illik.
Mikor ez az egész felhabosodott, beleöntöttem a tejszínt és a vaníliás cukrot. A tejszín mennyisége igazából attól függ, hogy milyen típusú a kenyerünk, elõször indítsunk kb 2 dl-vel, aztán ha úgy látjuk, hogy a kenyér még szívna fel, lehet hozzá önteni. Ha ezzel is megvagyunk, morzsoljuk a kenyeret a löttybe. Próbáljuk minél apróbbra, hogy egyenletesen eloszoljon és ne maradjanak sülés után kenyérdarabok a tésztában. Így hagyjuk állni egy picit (kb negyed órát). Állás közben néha keverjük át. Közben a tojásfehérjét verjük kemény habbá, a sütõformát pedig vajazzuk, majd szórjuk be zsemlemorzsával. Én egy 26 cm ármérõjû tortaformát használtam, de sima tepsiben is ugyan olyan lesz az íze. A sütõt melegítsük elõ 190 fokra.
A masszánk jelen állapotában még nem nagyon fog ehetõ dolgokra emlékeztetni, de bízzál bennem, Kedves Olvasó, mire végzünk, egész csinos lesz. :)
Én ez után a negyed órás pihenõ után adtam hozzá a gyümölcsöt, illetve a tojásfehérje-habot (ez utóbbi már nem opcionális, ezt most kell belekeverni lassú, óvatos mozdulatokkal).
Végül az egészet töltsük a sütõformába és süssük addig, amíg a teteje aranybarna nem lesz.
A végeredmény valami ilyesmi lesz: